Dzień Odkrywców Kampusu Ochota UW

Dzień Odkrywców Kampusu Ochota Uniwersytetu Warszawskiego

23 marca 2024 r., godz. 10:00-16:00

Start: Wydział Fizyki UW, ul. Pasteura 5

Czy z osadów z dna jezior, rzek i oceanów można czytać jak z otwartej księgi? Czy na dnie Rowu Mariańskiego znajdziemy mikroplastik? Jakie fantastyczne bestie zasiedlają Puszczę Topologów? Czy wszystkie skały są mocne i twarde? Jak wygląda mikroświat neuronów budujących tkankę mózgu? Czy cukier tylko krzepi, a może także „kręci”… światłem? – na te, i wiele innych pytań, będzie można znaleźć odpowiedzi podczas 10. jubileuszowej edycji Dnia Odkrywców Kampusu Ochota UW (DOKO), 23 marca 2024. Zapraszamy wszystkich, a szczególnie uczniów szkół średnich oraz ostatnich klas szkół podstawowych.

Startujemy o godz. 10:00 w budynku Wydziału Fizyki UW (ul. Pasteura 5). W tym roku Dzień Odkrywców Kampusu Ochota będzie obchodził swój jubileusz, okrągłej 10. edycji. Jak to na urodzinach będzie uroczyście, smacznie i z fajerwerkami! Wydarzenie otworzy Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. dr hab. Alojzy Z. Nowak. Już podczas MultiWykładu inaugurującego tegoroczną edycję DOKO postaramy się Was przekonać, że nie tylko ,,Tort ma warstwy”, mają je także ogry, cebula i nauka! Przygotowaliśmy moc urodzinowych atrakcji: od wykładów z pokazami, przez wycieczki do laboratoriów, samodzielnie wykonywane eksperymenty, a także wielobarwne, małe słodkie „co nieco”. Na uczestników gry terenowej czekają „warstwy wiedzy”, ukryte na terenie całego Kampusu Ochota.

Ile ton tworzyw sztucznych zalega w morzach i oceanach? Czy mikroplastik znajdziemy nawet na dnie Rowu Mariańskiego? – temu zagadnieniu poświęcony będzie jeden z naszych wykładów popularnonaukowych. Poznamy fantastyczne matematyczne zwierzęta, takie jak wężotwory i dowiemy się, gdzie je znaleźć,  przekonamy się, że naukowcy niczym detektywi mogą z warstw osadów z dna jeziora odtworzyć historię badanego akwenu, a także, jak szerokie zastosowania mają badania prowadzone w Warszawskim Cyklotronie.

Dobrej zabawy dostarczą na pewno samodzielnie wykonywane eksperymenty: ubrani w fartuchy i laboratoryjne gogle będziecie mogli nie tylko zajrzeć do chemicznej cukierni, ale przekonać się, że cukier jest nie tylko w cukiernicy. Jeśli na Waszych domowych półkach leżą jakieś nieznane Wam minerały, fragmenty skał, kryształy – weźcie je ze sobą, a podczas warsztatów geologicznych postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czym one są. Będziecie też mieli okazję zagrać w „mikrobiologiczne bingo”, identyfikując szczepy mikroorganizmów, zrelaksować się za pomocą treningu oddechowego oraz sprawdzić, jak sztuczna inteligencja pomaga w badaniu białek. Na fanów doktora House’a czeka nie lada gratka – warsztaty medyczne! Będzie też szansa, by wziąć udział w ekscytującym wyścigu na warstwach szczotek polimerowych, a nawet zamienić się w dekoratora wnętrz i stworzyć własny program do symulacji automatów komórkowych!

Czym byłyby urodziny bez iluzjonisty? Podczas przygotowanych na DOKO pokazów będziecie mieli okazję zanurzyć się w świat doświadczeń naukowych, które na pierwszy rzut oka wyglądają jak… prawdziwa magia! Przekonacie się, że cukier nie tylko krzepi, ale także „kręci”… światłem, banknoty (podobnie jak rękopisy) nie płoną, a poruszająca się po torze kolejka zamiast zgodnie z prawem grawitacji spadać – lewituje. Kto wie, może nawet zobaczycie ducha?

Na uczestników DOKO czekają też emocjonujące wycieczki – to rzadka okazja, by zajrzeć do laboratoriów na co dzień niedostępnych dla zwiedzających. W czasie wycieczki do pracowni Instytutu Biologii Ewolucyjnej Wydziału Biologii zobaczycie „od kuchni’ warsztat pracy paleobiologa i na własne oczy przekonacie się, jak bada się  wymarłe organizmy. Z kolei podczas wizyty w pracowni optyki okularowej oraz pracowni optometrycznej Wydziału Fizyki zobaczycie, jak wygląda badanie wzroku i powstają okulary.

Emocji niewątpliwie dostarczy też gra terenowa – jej uczestnicy zmierzą się z zagadkami z nauk matematyczno-przyrodniczych.

Podczas całego wydarzenia młodzież zainteresowana studiowaniem na Kampusie będzie mogła uzyskać wszelkie informacje z pierwszej ręki – studenci i pracownicy Uniwersytetu Warszawskiego chętnie podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem!

Impreza spędzona z Wami będzie dla nas, organizatorów najlepszym prezentem, dlatego zachęcamy, by już dziś zarezerwować sobie w kalendarzu datę 23 marca i wraz z nami przekonać się, że nauka to strzał w 10-tkę!

Czy to już wszystko? Skąd! Na stronie internetowej wydarzenia doko.mimuw.edu.pl znajdziecie jeszcze wiele innych propozycji warsztatów, pokazów i wycieczek. Warto zawczasu zapoznać się z programem i wybrać najciekawsze naukowe atrakcje. Na część zajęć obowiązują zapisy, które będą realizowane przez stronę doko.mimuw.edu.pl. Zapisy ruszają 18 marca o godz. 6.00. W sprawie zapisów grupowych proszę pisać na adres doko@mimuw.edu.pl (już przyjmujemy zgłoszenia grup).

Program ramowy:

•          10:00–11:30 – otwarcie wydarzenia, MultiWykład ,,Tort ma warstwy!”

•          11:30–15:30 – wykłady popularnonaukowe, warsztaty, wizyty w laboratoriach, strefa pokazów, gra terenowa, quiz, stoiska informacyjne wydziałów i innych jednostek…

•          15:30-16:00 zakończenie i rozdanie nagród dla zwycięzców gry terenowej, quizu oraz losowanie nagród wśród posiadaczy Indeksu Wzorowego Słuchacza

Szczegółowy program i aktualności będziemy sukcesywnie zamieszczać na stronie wydarzenia doko.mimuw.edu.pl i na facebook.com/DOKOUW

Wszelkie pytania prosimy kierować na adres doko@mimuw.edu.pl.

Dzień Odkrywców Kampusu Ochota Uniwersytetu Warszawskiego to wspólne przedsięwzięcie Wydziałów: Biologii, Chemii, Fizyki, Geologii, Matematyki, Informatyki i Mechaniki, Medycznego, Psychologii i jednostek współpracujących: Centrum Nowych Technologii, Środowiskowego Laboratorium Ciężkich Jonów (Cyklotron), Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych, Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych i Uniwersyteckiego Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem.