Czy dostaniesz się na studia?

progi punktowe

Zastanawiasz się, czy dostaniesz się na studia? Już dziś możesz sprawdzić progi punktowe na warszawskich uczelniach i ustalić czy masz szansę na wymarzone studia! Informacje o progach punktowych znajdziesz poniżej.

Progi punktowe – czym są?

Czym są progi punktowe? Progi punktowe, to minimalna liczba punktów, która umożliwia kandydatowi na studia, dostanie się na wybrany kierunek.

Jak ustalana jest wysokość progów punktowych? W zasadzie, to nie jest ona ustalana, ale wynika z najmniejszej liczby punktów jaką miał kandydat, który dostał się na dany kierunek w roku poprzednim. Dlatego co roku progi punktowe mają zazwyczaj inną wartość.

Od czego zależy liczba punktów jakie uzyskam?

  1. Od wyniku z matury z przedmiotów, które są brane pod uwagę na danym kierunku,
  2. Od wzoru wg. którego liczona jest liczba punktów – każdy przedmiot i poziom (podstawowy i rozszerzony) jest zazwyczaj inaczej wartościowany

Nie tylko progi punktowe… Liczba kandydatów na jedno miejsce

Ważną rolę odgrywa również liczba kandydatów na jedno miejsce. Im więcej chętnych na jedno miejsce, tym więcej osób chce studiować dany kierunek – cieszy się on większym powodzeniem.

Na przykładzie Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, można dostrzec, że rozbieżność liczby chętnych na jedno miejsce, w zależności od kierunku może być znacząca. Niska liczba chętnych w ubiegłym roku była na kierunek muzeologia czy zarządzanie dziedzictwem kulturowym (kolejno 1,6 i 1,63). Największym zainteresowaniem cieszyła się natomiast psychologia (13,82).

Progi punktowe na warszawskich uczelniach

Progi punktowe różnią się znacząco w zależności od Uczelni i kierunków. Na przykład na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, najwyższe progi punktowe odnotowano na kierunkach lekarskim (75,2 p.), komunikacja medialno-kulturowa (75 p.) a najmniejsze na chemii (44,8 p.) i pracy socjalnej (45,6 p.).

Progi punktowe, liczbę chętnych na kierunki, wzory do przeliczania punktów i wiele więcej znajdziesz na stronie progi punktowe.

Jeśli chcesz być na bieżąco zajrzyj na naszą stronę na Facebooku.