Zasady rekrutacji na studia 2020

Co roku w Polsce na studia udają się dziesiątki tysięcy maturzystów. Najważniejsze ośrodki akademickie przeżywają prawdziwe oblężenia. Najwięcej studentów naukę rozpoczyna w największych ośrodkach akademickich takich jak Warszawa, Wrocław, Kraków, Poznań, Łódź, Trójmiasto.

Decydują wyniki matur?

Co roku podstawą przyjęcia na studia były wyniki maturalne (nie dotyczy to niektórych uczelni niepublicznych). Nie inaczej będzie również w tym roku. Wiadomo już oficjalnie, że matury 2020 w Polsce odbędą się. Rozpoczną się 8 czerwca o czym pisaliśmy na łamach naszego portalu. Na podstawie wyników maturzyści będą rekrutować się na studia 2020.

Rekrutacja na Uniwersytecie Warszawskim

W związku z przesunięciem terminu egzaminów maturalnych, harmonogram rekrutacji na UW również ulega zmianie. Zgodnie z przedstawionym przez Uczelnię harmonogramem rekrutacja rozpoczyna się 3 czerwca 2020r.

Rekrutacja na studia będzie odbywać się zgodnie z określonymi terminami:
3 czerwca 2020 r.-rozpoczęcie rejestracji w systemie Internetowej Rekrutacji Kandydatów (IRK)
3 lipca 2020 r.- ostatni dzień rejestracji w systemie IRK
4 lipca 2020 r.-ostatni dzień wnoszenia opłat rekrutacyjnych
8 lipca 2020 r.- ostatni dzień wprowadzenia wyników przez kandydatów
10-15 lipca 2020 r.-dodatkowe egzaminy wstępne
17 lipca 2020 r.-ogłoszenie wyników rekrutacji

Przyjmowanie dokumentów od kandydatów odbywać się będzie w dniach 20-22 lipca 2020 r. O zasadach przyjmowania na studia na Uniwersytecie Warszawskim możesz przeczytać więcej na stronach Wydziałów Uczelni.

Wiesz już na jakie studia się wybierasz ale nie wiesz czy dostaniesz się? Zastanawiasz się jakie progi punktowe są na każdy z kierunków i jakie przedmioty są uwzględniane w rekrutacji na studia na Uniwersytecie Warszawskim? Możesz sprawdzić to w dedykowanym kalkulatorze progów punktowych 2020 r.

Rekrutacja na Politechnice Warszawskiej

W związku z ogłoszeniem przez CKE harmonogramu egzaminów maturalnych w roku 2020 r. zapisy internetowe na PW zostaną otwarte od 1 czerwca (kierunek: Architektura) oraz od 1 lipca (pozostałe kierunki) a przewidywane zakończenie przyjęć to koniec sierpnia 2020 r.
Szczegółowy harmonogram poszczególnych etapów rekrutacji na studia zostanie ogłoszony po jego przyjęciu przez Senat PW 20 maja 2020 r.

Już teraz natomiast wiadomo na jakie kierunki będzie rekrutować Politechnika Warszawska. Kierunki rekrutacji na studia możesz sprawdzić w specjalnie przygotowanym poradniku.

Stosunkowo najłatwiej dostać się na kierunki takie jak Geodezja i Kartografia natomiast zdecydowanie trudniej na kierunki takie jak Budownictwo.

Jeżeli chcesz sprawdzić jakie przedmioty są brane pod uwagę w procesie rekrutacji na studia i jakie są tegoroczne progi punktowe sprawdź w kalkulatorze progów punktowych.

Rekrutacja na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Harmonogram rekrutacji na studia 2020 na UKSW zostanie opublikowany już wkrótce. W tym momencie dostępne są progi punktowe na studia oraz ilość kandydatów na jedno miejsce w roku ubiegłym. Wszystkie te informacje możesz sprawdzić tutaj.

Pozostałe Uczelnie

Każda Uczelnia indywidualnie określa tryb i sposób rekrutacji na studia. Zachęcamy do zapoznania się z informacjami o rekrutacji na studia 2020 na naszej platformie internetowej.

Są również uczelnie, które rekrutacje na studia 2020 r. prowadzą na podstawie kolejności zgłoszeń nie zaś wyników maturalnych. I są to między innymi Społeczna Akademia Nauk i Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych. O rekrutacji na tych uczelniach możesz więcej przeczytać tutaj.