Znamy termin zakończenia roku szkolnego!

Sytuacja spowodowana pandemią koronawirusa wymusza konieczność działań bez precedensu. Nie inaczej jest w szkolnictwie. Zajęcia dydaktyczne zostały zawieszone w marcu. Prowadzone są jednak nadal w formie zdalnej. Kiedy zatem rok szkolny zakończą maturzyści?

Zakończenie roku szkolnego

W związku z panującą sytuacją oraz kalendarzem edukacyjnym rok szkolny kończą maturzyści. W tym roku nie będzie jednak tradycyjnego uroczystego zakończenia roku szkolnego. Maturzyści zakończą rok szkolny… w domu.

Dziś ministerstwo podało, że jutro tj. 24 kwietnia oficjalnie musi zakończyć się rok szkolny dla maturzystów. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów w dniu jutrzejszym muszą zostać wydane decyzje dotyczące klasyfikacji maturzystów oraz wystawione muszą zostać świadectwa ukończenia szkoły.

Świadectwa ukończenia szkoły na e-mail?

Jak zatem maturzyści odbiorą świadectwo ukończenia szkoły?
Przyjdzie do domu pocztą, odbiorę osobiście w innym terminie czy mam wysłać do szkoły adres e-mail, na który chcę otrzymać świadectwo?
Te oraz wiele innych pytań zadają sobie tegoroczni maturzyści.

Nie ma jednego określonego trybu doręczania i odbioru świadectw. Według MEN to dyrektor szkoły ustala tryb oraz harmonogram odbioru świadectw. Jest to ustalane indywidualnie przez każdą placówkę oświatową. Trzeba zatem kontaktować się ze swoją szkołą lub czekać na komunikat

Według MEN rozważa się wydanie świadectwa ukończenia szkoły w formie elektronicznej. Na ten moment nie zostało to sprecyzowane ani potwierdzone. Zatem należy się spodziewać iż szkoły wydadzą świadectwa w wersji papierowej.

Kiedy zatem matura?

Do tej pory MEN nie podało konkretnego terminu matury. W związku z koronawirusem na ten moment odbyć się nie mogą. Chodzi tu przede wszystkim o zapewnienie bezpieczeństwa maturzystom. Termin podany ma być na 3 tygodnie przed egzaminem. Na ten moment najszybszy możliwy termin to koniec czerwca.

Co z rekrutacją na studia?

Prawdopodobnie również terminy rekrutacji na studia zostaną przełożone. Decydują o tym indywidualnie Uczelnie Wyższe. Jedyne co jest pewne w tym momencie to to, iż rekrutacja będzie odbywać się na podstawie świadectw dojrzałości. Zatem wyniki matury będą przeliczane na punkty. Chcesz sprawdzić na ile % musisz zdać maturę żeby dostać się na konkretny kierunek? Sprawdź w naszym kalkulatorze maturalnym już teraz!