Uczniowie nie wrócą w 2021 roku do szkół? Jest komentarz MEN

Dziś każdy w Polsce zadaje sobie pytanie kiedy skończy się epidemia, kiedy uczniowie wrócą do szkół. Czy powrót uczniów będzie możliwy jeszcze w 2021 roku?

Na te pytania próbował odpowiedzieć Wirtualnej Polsce Wiceminister Edukacji i Nauki Dariusz Piątkowski.

– Uważamy, że jeśli tylko uda się opanować epidemię, te kilka tygodni dodatkowych obostrzeń, które w tej chwili wprowadzamy plus zwiększona liczba wyszczepionych osób, powinny pozwolić nam na to, by powrócić do zajęć stacjonarnych. Dziś w Polsce i na świecie nie ma nikogo, kto byłby w stanie autorytatywnie powiedzieć, że na pewno za miesiąc lub dwa będzie taka, a nie inna sytuacja epidemiczna. My przygotowujemy różne warianty decyzji w zależności od tego, jaka będzie sytuacja epidemiczna – podkreślił Piontkowski. – Przecież trudno było powiedzieć, w którym konkretnie tygodniu nastąpi gwałtowny wzrost zachorowań w Polsce. Widzieliśmy, że ta trzecia fala pojawiła się w Europie Zachodniej, w innych państwach, ale do nas doszła z dosyć dużym opóźnieniem

Zatem nie ma pewności kiedy i czy w ogólne uczniowie wrócą do szkół. W najtrudniejszej sytuacji są tegoroczni maturzyści. To właśnie ich w największym stopniu dotknęła nauka zdalna. Przez blisko połowę okresu nauki w szkole średniej (uczniowie liceów) nauka była przez nich pobierana w sposób zdalny. Spowodowało to, iż nie mieli i nie mają oni równych szans z ich rówieśnikami z poprzednich lat na osiągnięcie podobnych wyników z egzaminu maturalnego.

Zmieniona matura

W odpowiedzi na potrzeby maturzystów Ministerstwo Edukacji i Nauki wraz z CKE przygotowało zmieniony egzamin maturalny. Wśród głównych zmian, o których pisaliśmy na łamach naszego portalu są m.in.:
– brak konieczności przystępowania do egzaminów na poziomie rozszerzonym
– odwołany egzamin ustny
– zmieniony zakres materiału wymaganego na egzaminie maturalnym.

Powrót do szkół na egzamin?

Powrót maturzystów do szkół w 2021 roku jak do tej pory możliwy był jedynie na próbny egzamin maturalny. Ale nie wszędzie…. Tuż przed planowaną maturą próbną powrót radykalnych obostrzeń wprowadzono m.in. w województwie warmińsko-mazurskim.

Na dzień dzisiejszy egzamin maturalny planowany jest przez CKE na miesiąc maj w formule stacjonarnej. Przy zachowaniu zasad reżimu sanitarnego powinien odbyć się bez przeszkód. Ponadto szczepienie nauczycieli powinno pozwolić na sprawne przeprowadzenie tego egzaminu.

Niezależnie od rozwoju sytuacji epidemicznej w Polsce i na świecie każdy maturzysta musi przygotować się do jednego z najważniejszych egzaminów maturalnych. Matura to przepustka do dalszej edukacji oraz kariery. Po zdanej maturze można rozpocząć studia na jednej z uczelni wyższych w Polsce.

Sprawdź kierunki studiów oraz progi punktowe na studia:
Warszawa: sprawdź teraz
Wrocław: sprawdź teraz
Kraków: wkrótce
Poznań: wkrótce

Jeżeli chcesz sprawdzić progi punktowe na studia to już teraz odwiedź naszą platformę internetową Mapa Akademicka