Kryminologia i kryminalistyka. Wybierz studia I stopnia!

kryminologia i kryminalistyka studia

Od zawsze pociągały Cię seriale i książki kryminalne? Marzysz o karierze niczym Porucznik Horatio Caine? Już teraz możesz zbliżyć się o krok do spełnienia swoich marzeń! Studia na specjalności kryminologia i kryminalistyka to niesamowita przygoda, po której możesz spełniać się, rozwiązując kryminalne zagadki, ale nie tylko! Zapraszamy do artykułu, z którego dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o studiach kryminalistycznych. Czego nauczysz się na studiach kryminologia i kryminalistyka? Jakie są perspektywy zawodowe po ukończeniu studiów? Gdzie studiować kryminologię i kryminalistykę? Ile kosztują studia?

Czego nauczysz się na studiach kryminologia i kryminalistyka?

Studia z kryminologii i kryminalistyki pozwolą Ci na zdobycie wiedzy m.in. w zakresie prawa związanego z tą dziedziną, technik śledczych, zabezpieczania miejsca zdarzenia, badania poszlak, profilowania sprawców, zwalczania przestępczości, działania organów ścigania oraz wymiaru sprawiedliwości. Na omawianym kierunku zdobędziesz również wiedzę o aspektach psychologicznych i etycznych, niezbędnych w przyszłej pracy zawodowej.

Perspektywy zawodowe po kierunku kryminologia i kryminalistyka

Po ukończeniu studiów kryminologia i kryminalistka możesz liczyć na zatrudnienie zarówno w podmiotach publicznych, jak i prywatnych. Mowa tutaj głównie o:

 • służbach mundurowych,
 • służbach specjalnych,
 • więziennictwie,
 • organach ds. bezpieczeństwa publicznego,
 • służbach celnych,
 • firmach ochroniarskich i detektywistycznych,
 • innych instytucjach zajmujących się bezpieczeństwem wewnętrznym,
 • własna działalność gospodarcza.

Gdzie studiować kryminologię i kryminalistykę? Co zdawać na maturze, aby się dostać?

Biorąc pod uwagę uczelnie z Warszawy i Wrocławia, jako kandydat masz do wyboru kilka opcji. Kryminologię i kryminalistykę znajdziesz raczej na uczelniach prywatnych.

Kryminologia i kryminalistyka częściej prowadzona jest jako specjalność w ramach bardziej ogólnego kierunku – bezpieczeństwa wewnętrznego. Dlatego wybierając uczelnię, warto zapoznać się wcześniej z planem zajęć i zdecydować, czy ilość zajęć i ich tematyka w zakresie kryminalistyki i kryminologii jest satysfakcjonująca.

Studia w zakresie kryminologii i kryminalistyki znajdziesz na uczelniach:

Jeśli chodzi o przedmioty, jakie należy zdawać na maturze, aby dostać się na kryminologię, tutaj dobra wiadomość. W większości przypadków są one dowolne! Dlatego maturzyści podchodzących do egzaminów z przedmiotów humanistycznych, jak i ci preferujący nauki ścisłe mają równe szanse.

Ile kosztują studia kryminalistyczne?

Opłaty za studia kryminalistyczne na wspomnianych wcześniej uczelniach przedstawiono poniżej. Jest to całkowity koszt jaki poniesie absolwent kierunku, po 3 latach studiowania (6 semestrów). Opłaty rozłożone są na raty, co ułatwia pokrycie kosztów.

 • Uniwersytet Wrocławski – 16 500 zł (dostępne tylko studia niestacjonarne)
 • Dolnośląska Szkoła Wyższa – min. 14 250 zł dla nowych kandydatów (w zależności od ilości i wielkości rat)
 • Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu – min. 18 900 zł (w zależności od ilości rat)
 • Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu – min. 15 600 zł dla nowych kandydatów (w zależności od ilości i wielkości rat)
 • Uczelnia Techniczno-Handlowa im. H. Chodkowskiej w Warszawie – 20 400 zł
 • Wyższa Szkoła Bankowa w Warszawie – studia dofinansowane z Funduszy Europejskich

***

Może Cię zainteresować:

red. Małgorzata Słowicka

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 r.