Każdego roku tysiącom maturzystów sen z powiek spędza perspektywa niezdanej matury. Efektywne przygotowanie się do egzaminu dojrzałości, to nie lada wyzwanie. Jedno z największych, z jakimi zapewne jak dotąd musisz się zmierzyć. Jak przygotować się do matury, żeby ją zdać? Jak uzyskać wymarzony wynik? Okazuje się, że to nie takie trudne. Wystarczy chcieć i zastosować się do poniższych rad.
Im wcześniej, tym lepiej
Kiedy najlepiej rozpocząć naukę do matury? Odpowiedź jest jedna. Im wcześniej, tym lepiej. Więc niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę ze szkoła średnią, czy do egzaminu maturalnego zostało Ci już kilka tygodni. Im wcześniej zaczniesz się przygotowywać, tym większe korzyści odniesiesz. Lepszy wynik i mniej stresu są w zasięgu Twoich możliwości, jeśli tylko zaczniesz odpowiednio wcześnie.
Małe kroki
Możliwe, że już wiesz, że małe kroki to nasz sprzymierzeniec w realizacji celów. A w skutecznym uczeniu się to już w ogóle. Zdecydowanie lepiej uczyć się, po pół godziny dziennie przez dłuższy czas, niż całymi dniami przez miesiąc albo dwa. Dlaczego? Bo wiedza zostaje nam w głowie na zdecydowanie dłużej i możemy ją wykorzystać do czegoś więcej, niż tylko na maturze. Na dodatek, mamy większą pewność, że ze wszystkim zdążymy, bo nawet jeśli wypadnie nam jakaś dłuższa choroba, wyjazd czy zwyczajne wyjście ze znajomymi, to zawsze mamy miejsce na kompromis. Zdecydowanie łatwiej nadrobić kilka dni półgodzinnej nauki, niż tydzień ciągłej nauki. Zwłaszcza, że kolejne dni przygotowań miały wyglądać tak samo.
Dobry plan
Robienie czegokolwiek bez wcześniejszego przemyślenia nie ma sensu. Przygotowania do matury też to dotyczy. Jak to zrobić? Na początku zastanów się czego musisz się nauczyć. Pomoże Ci w tym odpowiedzenie sobie na następujące pytania:
- Jakie przedmioty zdaję na maturze?
- Jaką tematykę w ich zakresie muszę opanować?
- Co już umiem wystarczająco dobrze?
- Co idzie mi najsłabiej?
Zatem należy zacząć od ustalenia tego, jaki materiał musisz opanować. Bez sensu przecież uczyć się całego materiału z języka angielskiego, skoro masz go na rozszerzeniu, a zdajesz tylko podstawę, prawda? Przeanalizuj jakie tematy wchodzą w zakres danego przedmiotu, który musisz opanować. Zastanów się również, które tematy są Ci bliższe i masz już je opanowane, a które sprawiają Ci więcej problemu. Po takiej analizie czas na tworzenie planu, który pozwoli Ci przygotować się do matury. Ważne, aby zapisać wszystko na kartce papieru, w kalendarzu albo Excelu. Istotne jest również rozłożenie nauki w czasie i dopisanie dat kiedy się czego uczymy. Takie rozplanowanie pozwoli na monitorowanie postępów i zdecydowanie korzystnie wpłynie na naszą motywację!
Potrzebujesz pomocy?
Matura coraz bliżej. Chodzisz do szkoły codziennie. Starasz się jak możesz. Regularnie odrabiasz prace domowe i uczysz się do sprawdzianów. Chcesz jak najlepiej przygotować się do matury, aby dostać się na wymarzoną uczelnię. Czujesz jednak, że nie jesteś wystarczająco przygotowany… Zdarza się. Czasami nie wszystko idzie po naszej myśli. Nauczyciel nie przekazuje wiedzy w przystępny sposób albo nie skupia się na tym co trzeba. A może jakiś dział matematyki wchodzi Ci wyjątkowo trudno? Czujesz, że potrzebujesz pomocy? Poniżej przedstawiamy 4 sposoby jak ją znaleźć.
- Sprawdź w Internecie – sposób ten wymaga najmniejszych wysiłków i kosztów. W Internecie jest wszystko. Możliwe, że znajdziesz tam też przystępne wyjaśnienie tematu, który Cię interesuje. Chociażby materiały z matematyki, na kultowym już eTrapezie.
- Repetytoria – to esencja wiedzy, której potrzebujesz. Raczej nie znajdziesz tam dogłębnych wyjaśnień i dziesiątek ćwiczeń na ten sam temat, ale zdecydowanie pomogą Ci uporządkować swoją wiedzę. Na rynku można znaleźć szeroką ofertę repetytoriów. Warto udać się do księgarni i zajrzeć do środka, aby sprawdzić, czy właśnie tego potrzebujemy.
- Korepetycje – najbardziej zindywidualizowana forma wsparcia. Jeśli możesz sobie pozwolić na korepetycje to super. Najłatwiej jest, jeśli wszystko wyjaśni Ci ktoś, kto zna się na temacie i umie przekazywać wiedzę. Nie zapomnij jednak o pracy własnej.
- Znajomi – możliwe, że masz starszych kolegów, którzy maturę już mają za sobą. Jeśli oni sobie z nią poradzili, to może mogliby Ci pomóc. Opracowane materiały, wskazówki, źródła wiedzy. To wszystko może być na wagę złota.
Czas na odpoczynek
Nauka to nie wszystko. Zadbaj o czas na regenerację. 7, 8 godzin w szkole każdego dnia wymaga sporego wysiłku umysłowego, a przecież jeszcze trzeba odrobić prace domowe i przygotować się do sprawdzianu po powrocie do domu! Znajdź zajęcie, które pomoże Ci się zrelaksować. Najlepiej, żeby nie wymagało zbyt dużo myślenia. Sprzątanie, gotowanie, koszenie trawnika, może jakiś sport albo po prostu oglądanie telewizji czy pójście na spacer. Potrafią zająć wolny czas i zrelaksować. W odpowiedniej ilości nie rozleniwią Cię, a może nawet sprawią, że będziesz miał więcej energii.
Wydaje się, że to takie proste przygotować się do matury. Zaplanować, uczyć się “po trochu”, szukać wsparcia i dodatkowych materiałów, jeśli lekcje nie są wystarczające i odpoczywać. To jest proste. Jedyny haczyk to motywacja i dyscyplina, których może Ci zabraknąć. Nie wydarzy się to, jeśli będziesz wiedział, dlaczego chcesz zdać maturę. Uświadom sobie, dlaczego to robisz, co chcesz tym osiągnąć. Jeśli Twoja motywacja będzie wystarczająco silna, to poradzisz sobie i ze słabszymi momentami i zwątpieniem, które może Cię dopaść. Pomocny może być wybór kierunku. Musisz wiedzieć do czego dążysz. Pomocny może być wybór kierunku który chcesz studiować. Możesz to zrobić dzięki Mapie Akademickiej. Wiedza na temat, które przedmioty są wymagane i jakie są progi punktowe na daną uczelnie, mogą Cię porządnie zmotywować.
red. Małgorzata Słowicka