Jak motywować się do nauki?

motywacja do nauki

Jeśli chodzisz do technikum lub liceum, to sprawdziany i kartkówki są Twoją codziennością. Masz z nimi do czynienie prawie każdego tygodnia. Wydawałoby się, że praktyka czyni mistrza, ale Ty nadal nie wiesz, jak motywować się do nauki bez narzekania, ociągania i wymówek? Na dodatek, zbliża się matura i wypadałoby poważnie pomyśleć o regularnych powtórkach? Poniżej, przedstawiamy kilka kroków do tego jak pokonać trudności i sprawić, aby nauka stała się przyjemniejsza. Zapraszamy do lektury! 

Miej powód i wyznacz cel SMART 

Działaj z wizją końca! Zaczynanie jakiegokolwiek działania, bez świadomości tego co chcemy osiągnąć, jest od samego początku spisane na niepowodzenie. Pomocne jest tutaj wyznaczanie celów metodą SMART. Pozwala ona na sformułowanie celu w taki sposób, aby był on dokładnie określony, a tym samym motywujący i łatwiejszy do realizacji.   

Zobaczmy, jak to działa na przykładzie. Załóżmy, że naszym celem jest zdanie matury. Jak sformułować ten cel zgodnie z metodą SMART? 

metoda SMART

Cel musi być:

1. Sprecyzowany – dokładnie określony, tak aby nikt nie miał wątpliwości o co chodzi: 

,,Zdam maturę, ucząc się po 1,5 godziny 5 razy w tygodniu.”

2. Mierzalny – sformułowany w taki sposób, że po jego osiągnięciu nie mamy wątpliwości, że został osiągnięty: 

,,Zdam maturę, ucząc się po 1,5 godziny 5 razy w tygodniu, na minimum 50 % z każdego egzaminu.”

3. Atrakcyjny – z celem ma się wiązać określoną korzyść, coś dlaczego chcemy to zrobić: 

,,Zdam maturę, ucząc się po 1,5 godziny 5 razy w tygodniu, na minimum 50 % z każdego egzaminu, po to, aby dostać się na wymarzone studia.”

4. Realistyczny – cel nie może być „przesadzony”, musi uwzględniać nasze możliwości:  

,,Zdam maturę, ucząc się po 2 godziny 6 razy w tygodniu, na minimum 70 % z każdego egzaminu, po to, aby dostać się na wymarzone studia.”

5. Terminowy – cel musi być określony w pewnych ramach czasowych – musi precyzować w jakim okresie lub/i do kiedy będzie zrealizowany:  

,,Zdam maturę w 2020 roku, ucząc się po 2 godziny 6 razy w tygodniu, na minimum 70 % z każdego egzaminu, po to, aby dostać się na wymarzone studia.”

jak motywować się do nauki

Ustal plan 

Skoro masz już prawidłowo wyznaczony cel, to teraz należy ustalić plan działania. Zastanów się, ile czasu możesz i chciałbyś poświęcić na naukę każdego dnia. Ile razy w tygodniu? Kiedy nie będziesz się uczył, ze względu na przerwy świąteczne czy ferie? Gotowe? To teraz przeanalizuj, jaki materiał musisz przerobić i ile czasu może Ci to zająć. Zwróć uwagę, że niektóre działy masz już opanowane lepiej i wystarczy je tylko przejrzeć, a nad innymi możliwe, że będziesz musiał posiedzieć dłużej. Potrzebujesz tyle czasu ile zaplanowałeś, więcej, a może mniej? Rozpisz wszystko szczegółowo w kalendarzu, Excelu lub na kartce papieru, po to, aby… 

Monitoruj postępy 

Bo to naprawdę bardzo ważne! Monitorowanie postępów pozwoli Ci, na kontrolowanie swoich poczynań. Jeśli wszystko dobrze rozplanujesz i będziesz się trzymał tego planu, to możesz mieć pewność, że ze wszystkim zdążysz. Ale najważniejsze jest i tak to, że odhaczanie kolejnych punktów, które udało się zrealizować, jest ogromnym źródłem motywacji! 

Co może pomóc? 

Nauka nauką, ale czasami może się zdarzyć, że staniesz w miejscu i nie będziesz mógł ruszyć dalej. Nie ważne czy to przez monotonie, czy wyjątkowo duże trudności z uporaniem się z konkretnym tematem. Są rzeczy, które mogą Ci pomóc w takiej sytuacji. Oto kilka wskazówek dla zwiększenia motywacji: 

jak motywować się do nauki

Nauka ze znajomymi 

Wspólna nauka, to po pierwsze, sposób na zaznajomienie się z wiedzą, której nie mieliśmy – nasza wiedza nie jest identyczna i mamy różne spojrzenia. Czasami zmiana sposobu uczenia, wpływa na nas pozytywnie, bo jest czymś nowym i świeżym dla naszego umysłu. Twoi znajomi też chcą zdać maturę? Zapytaj, czy mieliby ochotę pouczyć się razem z Tobą. 

Wyznaczanie nagród

Nagrody działają na Ciebie pozytywnie? Wyznacz je sobie! Nie muszą one być wielkie i kosztowne. Wystarczy, że po dniu/tygodniu nauki będziesz mógł wyjść ze znajomymi, pójść na łyżwy albo usiąść wygodnie i wypić ciepłe kakao, oglądając telewizję. Kluczowe jest wyznaczenie takiej nagrody, która będzie motywować Cię do nauki. Należy więc się dokładnie zastanowić, aby wyznaczyć nagrodę zgodnie z własnymi preferencjami. 

Znajomość technik  

Zasiadasz do książek, zaczynasz czytać, kończysz stronę i uświadamiasz sobie, że nic nie zapamiętałeś. A do przeczytania masz nie kilka stron, a kilka książek? W taki sposób trudno się czegokolwiek nauczyć. Dla zwiększenia skuteczności i poziomu motywacji warto wiedzieć jak w ogóle się uczyć. Są różne techniki. Fiszki, domy pamięci, metoda skojarzeń… Ciekawy zbiór porad znajdziesz we ,,Włam się do mózgu” albo w Internecie. Eksperymentuj. Nauka nie musi być monotonna! 

Wyeliminowanie rozpraszaczy

Chcesz się uczyć, ale cały świat jest przeciwko Tobie i ciągle coś Ci przeszkadza? Wyeliminuj rozpraszacze. Znajdź miejsce, w którym nikt nie będzie co chwila Cię zaczepiał i czegoś chciał, miejsce gdzie jest milion ciekawszych rzeczy, które mógłbyś robić niż nauka. Ciągłe zaglądanie do lodówki, sprzątanie biurka czy zaglądanie na Facebooka, nie dotyczy tylko Ciebie. Idź do biblioteki, zostań dłużej w szkole albo usuń z zasięgu Twoich rąk i wzroku wszystko co mogłoby przyciągać Twoją uwagę.

Nie komplikuj – to proste 

Zapewne masz już za sobą lata nauki i swoje techniki na to jak się uczyć i motywować. Skup się, na tym, co jest dla Ciebie najważniejsze (opanowanie materiału) i wyznacz najprostszą drogę, aby to osiągnąć, mając przed oczami cel. Wybór Uczelni i świadomość tego, jak super będzie na niej studiować może bardzo pomóc. Swoją wymarzoną uczelnię znajdziesz na Mapa Akademicka.

W rzeczywistości nie potrzebujesz tygodni korepetycji i stosu repetytoriów. Jeśli przykładałeś się do nauki regularnie, możesz być świadom, że osiągnięcie Twojego celu jest coraz bliżej. Potrzebujesz tylko motywacji, która popchnie Cię do działania. Zatem planuj, śledź postępy i stosuj techniki nauki, które Ci odpowiadają, a będziesz w stanie motywować się skutecznie i bez problemu poradzisz sobie w słabszych momentach. Trzymamy za Ciebie kciuki i życzymy wytrwałości w przygotowaniach! 

Potrzebujesz więcej informacji jak przygotować się do matury? Sprawdź tutaj.

red. Małgorzata Słowicka