Matura w czasach koronawirusa. Jak zdać?

jak się przygotować do matury w czasach koronawirusa

Pozamykane szkoły, brak lekcji, a Ty siedzisz w domu i zastanawiasz się co z Twoją maturą? My też! Niezależnie od tego co będzie działo się w maju, prędzej czy później matury i tak się odbędą. Co więc zrobić, aby przygotować się do nich jak najlepiej, bez zajęć w szkołach? Czy jest to w ogóle możliwe? Oczywiście! Ale musicie wziąć los w swoje ręce. Poniżej 5 kroków do zdanej matury, pomimo wszelkich przeciwności losu. 

1. Planuj!

Przyjrzyj się temu co musisz umieć. Zacznij od początku określając:

  • Z czego zdaję maturę?
  • Jakie działy z poszczególnych przedmiotów muszę opanować?
  • Które z nich już umiem, które muszę przerobić, a które wymagają tylko szybkiej powtórki?
  • Ile czasu mi to zajmie?
  • Kiedy to zrobię?

Rozpisz wszystko dokładnie, żeby nie było wątpliwości co i kiedy musisz zrobić, ile czasu poświęcisz, na jakie zagadnienia każdego dnia.

2. Poszukaj pomocy

Wiadomo, ze nie jest łatwo poradzić sobie z całym materiałem samemu, dlatego nie bój się szukać pomocy. Gdzie możesz ją znaleźć:

  • Twoi nauczyciele, jeśli masz z nimi kontakt. To ich praca, aby przygotować Cię do matury najlepiej jak potrafią.
  • Zasoby online (m.in. epodreczniki.pl z zasobami dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych)
  • Korepetycje online. Jeśli do tej pory nie korzystałeś z korepetycji, to znajdziesz ogłoszenia np. na olx.pl. Na darmową pomoc możesz liczyć m.in. na stronie na Facebooku Studenci Uczniom.
  • Starsze rodzeństwo lub kuzyni. Możliwe, że mają teraz trochę więcej czasu i są w stanie Ci pomóc.
  • Koleżanki i koledzy z klasy. Nauka razem (oczywiście online) może pomóc nie tylko lepiej przyswoić materiał, ale podtrzymać kontakty i motywować się nawzajem.

3. Aktywność fizyczna 

Nauka to nie wszystko. Dla lepszej pracy mózgu i wyższej koncentracji potrzebujesz ruchu. Wystarczy 20 min dziennie, a będziesz czół się mniej zmęczony i będziesz lepiej sypiał. No ale jest jeden problem, tak? Wiemy. Nie można wychodzić z domu. Siłownia, basen, rower, rolki… O tym musisz na razie zapomnieć. Pozostają treningi w domu. Nie robiłeś tego wcześniej lub nie wiesz jak? Uff, na szczęście mamy internet i YouTube, który oferuje nieskończasoną liczbę treningów. Co polecamy?

  • Joga – lekka i przyjemna, dodaje energii prawie bez wysiłku. Sprawdź joga dla początkujących,
  • Pilates rozciąga, uelastycznia ciało i sprawia, że czujemy się lepiej. Nie wymaga dużego wysiłku. Sprawdź pilates dla początkujących.
  • Trening cardio, jeśli masz więcej czasu, nie boisz się zmęczyć i chciałbyś przy okazji spalić trochę tłuszczu (wiemy, że siedzenie w domu przybliża do lodówki). Sprawdź cardio dla początkujących

4. Zdrowe jedzenie 

Już pewnie nie raz słyszałeś, że jedzenie wpływa na to jak się czujemy. Co jeść, aby wsparło nas to w nauce? Przede wszystkim lekkie posiłki, które nie będą obciążały ciała. Zadbaj o odpowiednią ilość w diecie:

  • produktów pełnoziarnistych – zapewnią energię na dłuższy czas,
  • owoców i warzyw – witaminy i składniki mineralne. Pamiętaj, że różne kolory owoców i warzyw to inne witaminy, więc komponuj kolorowe posiłki 🙂
  • wody – nawodni, zminimalizuje ryzyko bólu głowy.

Pamiętaj jeszcze o produktach w których znajdziesz magnez. To dzięki niemu wzmocnisz układ nerwowy i zminimalizujesz stres. Kakao, orzechy, mleko, sery, łosoś są Twoimi sprzymierzeńcami.

5. Oddzielenie nauki od odpoczynku 

Wyraźna granica pomiędzy czasem nauki, a czasem na odpoczynek, pozwoli Ci w pełni je wykorzystać, zgodnie z wcześniejszym założeniem. Unikniesz patrzenia w sufit, kiedy powinieneś się uczyć i myślenia o matematyce, kiedy oglądasz serial albo gotujesz. Jeśli o to zadbasz to będziesz po prost efektywniejszy, zarówno w nauce jak i odpoczynku. Możesz np. ustalić, że uczysz się od 8 do 13, a potem cały dzień masz wolny. Dla odświeżenia umysłu pamiętaj o przerwach w czasie nauki. Pomoże Ci w tym technika Pomodoro. Więcej na ten temat na stronie The Pomodoro Tracker.

Czy jest o co się starać?

Tak. Maturę pisze się raz. Zadbaj o to, aby zdać najlepiej jak tylko możesz, aby dostać się na wymarzone studia. Zaplanuj naukę, znajdź pomoc jeśli jej potrzebujesz oraz dbaj o aktywność fizyczną, prawidłowe odżywianie i odpoczynek. Może Cię również zainteresować nasz wcześniejszy artykuł Jak przygotować się do matury lub Jak motywować się do nauki.

Progi punktowe dla warszawskich uczelni znajdziesz tutaj, a więcej informacji o uczelniach na stronie Mapa Akademicka.

red. Gosia Słowicka