Zmiana terminu matury 2020?

matura 2020

Zawieszone lekcje w szkołach, prowadzenie zajęć online i samodzielna nauka w domu. To skutek niekorzystnego rozwoju sytuacji, w związku z rosnącą liczbą zachorowań na koronawiurusa w Polsce. Czy można się spodziewać przedłużenia zawieszenia lekcji? Czy wydłużony zostanie rok szkolny? I przede wszystkim, czy maturzystów czeka zmiana terminu matury?

Co już wiadomo?

Od 12 do 25 marca zostały zawieszone zajęcia w szkołach i na uczelniach wyższych. Motywacją do takiego posunięcia była potrzeba minimalizacji kontaktów między uczniami, w celu minimalizacji zagrożenia przenoszenia wirusa. W oficjalnym komunikacie dla uczniów i studentów na gov.pl widoczny jest apel o nie traktowaniu okresu zawieszenia lekcji jako ferii/wakacji. Zaleca się pozostanie w domach i uczenie się w miarę możliwości na własną rękę.

Każdy uczeń może skorzystać z darmowej platformy epodreczniki.pl, na której znajdują się materiały z poszczególnych przedmiotów. Warto z niej skorzystać, szczególnie wtedy, gdy nie chcesz stracić okresu zawieszenia zajęć, a samemu ciężko jest Ci zorganizować sobie pracę. Przeanalizowanie jednego tematu z wybranych przedmiotów każdego dnia, pomoże Ci poszerzyć wiedzę i lepiej przygotować się do matury.

Czego można się spodziewać?

Brak jest oficjalnego oświadczenia, co do tego, co będzie działo się dalej ze szkołami i zajęciami. Portal Gov.pl i strona CKE milczą w tej sprawie. Jedyną przesłanką do tego czego można oczekiwać jest wypowiedź Ministra Edukacji Dariusza Pionkowskiego. Przyznaje on, że istnieje możliwość przełożenia egzaminów maturalnych i egzaminu ósmoklasisty. Stanie się tak zapewne, gdy okres zawieszenia zajęć zostanie przedłużony. Podejście to wydaje się być logiczne, ponieważ przystąpienie do egzaminu maturalnego bez wcześniejszych powtórek i wsparcia ze strony nauczycieli może negatywnie odbić się na wynikach.

Minister wskazuje również na to, że przedłużenie zawieszenia zajęć jest bardzo prawdopodobne. Szczyt zachorowań przewiduje się na za tydzień lub dwa. W tej sytuacji pozwolenie dzieciom i młodzieży na powrót do szkół byłoby absurdalne.

Co jeśli matury zostaną przełożone?

Każda decyzja niesie za sobą konsekwencje, a przełożenie egzaminów maturalnych dotyczy tysięcy maturzystów i z pewnością nie odbije się bez echa. Krótsze wakacje, zmiany terminów rekrutacji na studia, mniej czasu na naukę do poprawy egzaminu i na zastanowienie się, które studia wybrać z uzyskanymi wynikami z egzaminów. Ale czy warto się przejmować? Ewentualna zmiana terminu matur dotyczy wszystkich, dlatego słabsze przygotowanie się do matury i konieczność dostania się na studia z niższymi wynikami, niż progi punktowe w poprzednich latach będzie możliwe. Jednak nie warto spocząć na laurach. Zrób wszystko, co w Twojej mocy, aby zdać maturę tak dobrze, jak to tylko możliwe.

Jeśli chcesz zapoznać się z progami punktowymi na uczelniach, zajrzyj na tę stronę.

A jeśli chcesz wziąć los swojej matury w swoje ręce, to zainteresuje Cię artykuł Jak przygotować się do matury. Dla wzmocnienia swojej motywacji przeczytaj Jak motywować się do nauki.

red. Gosia Słowicka